Poznaj istotne aspekty umowy najmu mieszkania lub domu. Sprawdź ją u prawnika, by zabezpieczyć swoje interesy.
Zgodność umowy najmu prywatnego z ustawą o ochronie praw lokatorów
Każda umowa najmu lokalu mieszkalnego musi być zgodna z ustawą o ochronie praw lokatorów. Bez względu na to czy dotyczy najmu zwykłego czy też okazjonalnego. Większość przepisów ustawy ma charakter bezwzględnie obowiązujący, a więc strony tylko w niewielu przypadkach mają możliwość dowolnego kształtowania stosunku najmu. Zwróć jednak między innymi uwagę na takie kwestie jak okoliczności oraz terminy wypowiedzenia umowy, możliwości zmiany wysokości czynszu czy termin zwrotu kaucji.
Umowa najmu okazjonalnego a zwykłego
Umowa najmu okazjonalnego dostarcza wynajmującemu (właścicielowi) szereg mechanizmów ułatwiających zwolnienie mieszkania przez lokatorów. Umowa najmu okazjonalnego musi natomiast spełnić szereg kryteriów, aby można było ją za taką uznać. W treści umowy musi znajdować się zobowiązanie najemcy do przedłożenia określonych dokumentów: oświadczenia o dobrowolnym poddaniu się egzekucji w formie aktu notarialnego, wskazania innego lokalu, w którym najemca będzie mógł zamieszkać, oświadczenie osoby trzeciej o wyrażeniu zgody na zamieszkanie najemcy w jej lokalu po zakończeniu stosunku najmu. Ponadto najem okazjonalny powinien zostać bezwzględnie zgłoszony w Urzędzie Skarbowym. Upewnij się, że wszystkie aspekty uznające najem okazjonalny zostały w umowie uwzględnione.
Wady i uszkodzenia lokalu mieszkalnego
Umowy najmu lokalu mieszkalnego często obarczają odpowiedzialnością za szkody najemcę. Zwróć jednak uwagę, czy w umowie nie zawarto zapisów wyłączających odpowiedzialność wynajmującego (właściciela) za wady ukryte nieruchomości (lokalu).
Wypowiedzenie umowy najmu
Sprawdź jak sformułowane są zapisy dotyczące wypowiedzenia umowy najmu przed jej zakończeniem. Sytuacje w których będzie to możliwe powinny być opisane w sposób niebudzący wątpliwości dla obydwu stron, a także zgodny z ustawą o ochronie praw lokatorów.